Hlavní menu


Nacházíte se zde: Úvodní stranaOstatní

Ostatní

Espe Air


Společnost Espe Air byla zapsána do obchodního rejstříku 29. října 1991. Jejími zakladateli byli Pavel Solanský a jeho dcera Renata Solanská. Prvním letadlem provozovaným Espe Airem byl Zlin Z-43 s imatrikulací OK-XOH, zapsaný do leteckého rejstříku 15. října 1992. Později následovala dvojice Z-242L (OK-YNB a OK-YNC). Dvanáctého března 1993 do svého letadlového parku společnost zařadila Iljušin Il-62 OK-FBF, odkoupený od ČSA.

Holidays Czech Airlines


Holidays Czech Airlines jsou dceřinnou společností Českého aeroholdingu. Zaměřují se na charterovou přepravu pro cestovní kanceláře, ale také pro sportovní kluby, hudební skupiny a jiné VIP zákazníky. Zajišťuje také ACMI pronájmy letounů. Společnost zároveň nabízí služby klasické cestovní kanceláře, dlouhodobě se zaměřující na specifické produkty jako jsou eurovíkendy, okružní plavby či lázeňské anebo ozdravné pobyty.

Letecká výroba v ČKD – letadla a motory Praga


Ačkoli je značka Praga spojena spíše s výrobou automobilů a automobilových převodovek, za první republiky získala dobrou pověst i díky svým leteckým výrobkům. Už v období první světové války byly v rámci firmy Breitfeld-Daněk vyvíjeny a vyráběny letecké motory, ve třicáctých letech, již pod značkou Praga, i celá letadla.

Seagle Air


Letecká společnost Seagle Air byla založena v roce 1995 v Trenčíně. V prvních letech provozovala leteckou školu a věnovala se leteckému výcviku pilotů od soukromého pilota až po získání licence obchodního pilota. Později Seagle Air využíval i čtveřici letadel typu L-410 Turbolet na nepravidelné lety a hlavně na přepravu nákladu pro společnosti DHL, UPS a Českou poštu.

Seagle Air-FTO


Na počátku roku 2009 se od společnosti Seagle Air a.s. oddělila letecká škola, která začala působit samostatně pod jménem Seagle Air-FTO. Krach mateřské firmy se letecké školy Seagle Air-FTO nedotkl a funguje i nadále. SEAGLE AIR-FTO je držitelem osvědčení o schválení leteckého výcvikového centra FTO SK/02 a z letiště v Trenčíně provozuje flotilu 8 letadel výrobců Diamond Aircraft a Cessna.

Typové značení vojenských letadel v Československu po roce 1945


Československé vojenské letectvo po druhé světové válce používalo svůj vlastní systém pro značení jednotlivých typů letadel. Letadla byla rozdělena do několika kategorií a byly jim přiděleny skupiny čísel. Cvičné vícemístné varianty stíhacích a bombardovacích letadel se značily přidáním písmene C (tedy CS a CB). Další modifikace základních typů měly číslo o 100 vyšší (např. C-5, C-105, C-205 a C-305).

Vyhledávání


Nahoru | Úvodní strana | Kontakt | Mapa webu | Autoři | RSS
Československé letectví - web o historii letectví u nás [2010-2012]